sobota, 8 sierpnia 2015

Opowieść o węgorzu


Istnieją ludzie, którzy łowią ryby i tacy, którzy tylko mącą wodę.

/Przysłowie chińskie/

***

Mącić wodę można na wiele sposobów, niektóre nie bywają przyjemne. Kiedy jednak w grę wchodzą zabawa, dobry humor i satysfakcja, nawet zmąconą wodę da się znieść, tym bardziej, że wyłowiona z niej nagroda to porządny kawałek wyjątkowego smaku. Również smaku zadowolenia i dumy.

Drugi dzień corocznych Dni Węgorza w Jastarni, to m.in. konkurs łowienia węgorza gołą ręką. Z pozoru łatwe, prawda? Tego lata do zabawy zgłosiło się ok. 80 chętnych. Wiek nie grał roli, zarówno młodsi, jak i starsi kandydaci z zapałem stanęli do zawodów. W średniej wielkości akwarium, wypełnionym morską wodą wiło się kilka pokaźnych sztuk slizgôcza, czyli powszechnie znanego węgorza. Tak zwą go Kaszubi, którzy od ponad trzydziestu lat organizują w Jastarni ten ciekawy konkurs. Slizgôcz trafia do akwarium z jadra czyli sieci rybackiej. Każdy z uczestników ma dokładnie 15 sekund, by zanurzyć w akwarium dłoń, pochwycić węgorza i wyciągnąć go z wody, a następnie, w ciągu kolejnych 15 sekund donieść złowione trofeum do kasiura lub, jak kto woli, podbieraka. To naprawdę nie lada sztuka! Tym bardziej, że pokaźne węgorze wiją się niczym węże, są przy tym bardzo śliskie i trzeba prawdziwej wprawy, by poradzić sobie z rybą. Dlatego właśnie większość uczestników odpada z konkursu bardzo szybko. Tylko nieliczni szczęściarze mogą się cieszyć sukcesem. W nagrodę za zręczność otrzymują wyłowionego przez siebie króla tych wyjątkowych dni, węgorza.
Zobaczcie, jak sobie radzili tegoroczni uczestnicy zabawy.Jeśli nie zdążyliście odwiedzić Jastarni w pierwszy weekend sierpnia, nic straconego, za rok również odbędą się Dni Węgorza, a gościnni Kaszubi zawsze powitają z uśmiechem i serdecznością.

Całą galerię z imprezy w Jastarni znajdziecie tutaj.

6 komentarzy:

 1. Widzę, że bardzo ciekawe atrakcje mają tam w Jastarni :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, tak i na pewno warto to miejsce odwiedzić, a także wiele innych atrakcyjnych części naszego pięknego kraju. Gdyby czas i możliwości pozwalały podobnych fotorelacji byłoby na blogu więcej, ale nie da się ogarnąć wszystkiego :) Tymczasem dziękujemy za odwiedzanie bloga, prosimy o polecanie go innym i zapraszamy do zaglądania, bo wkrótce pojawią się efekty wielotygodniowej pracy.

   Usuń
 2. Byłem w Jastarni ale jeszcze nie trafiłem na takie atrakcje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Węgorz króluje zwykle na początku sierpnia :-)

   Usuń
  2. Węgorz króluje zwykle na początku sierpnia :-)

   Usuń
  3. Węgorz króluje zwykle na początku sierpnia :-)

   Usuń