czwartek, 2 maja 2013

"...w Jej ramionach znajdziesz spokój..."

Z otchłani ziemskiej, o Mario! Do Ciebie
Na skrzydłach duszy modlitwę niosę;
Gwiazdo zaranna, co świecisz na niebie,
Kwiecie, co kwiatom ziemskim zsyłasz rosę,
Różo duchowna, szczycie rajskiej wieży,
Niech Ciebie moja modlitwa dobieży.
(...)
O! Matko moja! O nic Cię nie proszę,
Bo znasz tajniki mej duszy najskrytsze:
Znasz wszystkie chęci, które w sercu noszę.
Od ludzkich pragnień Twe łaski obfitsze,
Więc to mi tylko użycz łaską swoją, 
Co zgodne z Niebios i co z Twoją wolą.

/Władysław Bełza, Modlitwa do N. Marii Panny/


Bazylika na Świętej Górze w Gostyniu jest jednym z największych ośrodków życia religijnego w Wielkopolsce.
Obecny w świątyni Cudowny Obraz Bożej Rodzicielki pochodzi z 1540 roku.
Ten piękny obraz  Maryi z Dzieciątkiem na lewej ręce i kwiatem białej róży w prawej dłoni,
nazywany też jest Panią Świętogórską. Suknia i płaszcz Maryi są pofałdowane i obszyte złocistymi ozdobnymi wykończeniami. Dzieciątko w lewej ręce trzyma księgę, a w prawej kulę ziemską z krzyżem. Autor malowidła jest nieznany. Obraz jest otaczany szczególnym kultem. Świadczy o tym ogrom wpisów w Złotej Księdze Świętej Góry z prośbami i podziękowaniami za otrzymane łaski.
Od niepamiętnych lat wierni składali przed obrazem wota dziękczynne. Do grona cudownie uzdrowionych przez Świętogórską Madonnę należał m.in. główny twórca i fundator świątyni Adam Florian Konarzewski. Tutaj jego matka wymodliła jego poczęcie, a potem uzdrowienie z paraliżu.


(kopia cudownego obrazu autorstwa Remigiusza, format 50x70 cm, akryl i olej na płótnie bawełnianym)

Szczególnie doniosłym zwieńczeniem nieprzerwanej historii cudów i łask dokonujących się na Świętej Górze była uroczystość ukoronowania Obrazu Matki Boskiej Róży Duchownej koronami papieskimi w czerwcu 1928 roku przez kardynała Augusta Hlonda i nuncjusza apostolskiego Francesco Marmaggiego. W pięćdziesiątą rocznicę tego wydarzenia – w czerwcu 1978 roku – odbyły się uroczystości jubileuszowe, którym przewodniczył kardynał Karol Wojtyła. Był to jego ostatni pobyt na Wielkopolskiej Ziemi przed wyborem na papieża w październiku tegoż roku.

Świętogórska Złota Róża jest czwartą z tych, które znajdują się w Polsce. Pierwszą ofiarował sanktuarium na Jasnej Górze Ojciec Święty Paweł VI w 1966 roku z okazji Tysiąclecia Chrztu Polski. Ponieważ władze komunistyczne nie dopuściły wtedy do jego wizyty w naszym kraju, przywiózł ją dopiero Benedykt XVI w 2006 roku. Na Jasnej Górze jest także Złota Róża, którą w 1979 roku ofiarował Ojciec Święty Jan Paweł II. Ten sam Papież w 1987 roku przekazał Złotą Różę dla sanktuarium Matki Boskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. W Polsce jest jeszcze jedna Róża papieska: jest nią Czarna Róża, jedyna tego rodzaju na świecie, którą w 2006 roku Ojciec Święty Benedykt XVI przekazał Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau.

/z listu pasterskiego Arcybiskupa Poznańskiego St. Gądeckiego/


oryginał                                                                      kopia2 komentarze:

  1. Kopia bardziej wyrazista, ładniejsza.A po co ta kopia jest?

    OdpowiedzUsuń
  2. ano, dla satysfakcji jest, z potrzeby chwili i tak zwanej weny twórczej, również dla wszystkich, którzy zechcą taką kopię mieć dla siebie i zamówić obraz u autora :)

    OdpowiedzUsuń