czwartek, 24 lipca 2014

"Ludzie są stworzeni do radości"


Wielkich i znanych o sztuce i artystach słów kilka:


Każde dziecko jest artystą. Wyzwaniem jest pozostać artystą, kiedy się dorośnie.
/Pablo Picasso/

*

Jedyna godna rzecz na świecie: twórczość. A szczyt twórczości to tworzenie siebie.
/Leopold Staff/

*

Trzeba zawsze pamiętać o pasji: bez pasji nie ma sztuki; sztuki nie ma bez ryzyka (...) W sztuce nie ma spokoju. Jako artysta pan spokoju nie zazna nigdy, a wyrzec się świętej sztuki dla powszechnego spokoju jest zbrodnią.
/Wojciech Kuczok/

*

Prawdziwy artysta nie posiada dumy. Widzi on, że sztuka nie ma granic, czuje, jak bardzo daleki jest od swego celu i podczas, gdy inni podziwiają go, on samo boleje nad tym, że nie dotarł jeszcze do tego punktu, który ukazuje mu się w oddali, jak światło słońca.
/Ludwig van Beethoven/

*

Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość.
/Jan Paweł II/

***

Mamy dziś dla Was coś wyjątkowego. Połączenie przyjemnego z pożytecznym. Rodzaj zabawy, mającej na celu zachęcenie Was do wyrażenia swojej opinii, będącej jednocześnie dla nas cenną wskazówką i motywacją do jeszcze lepszej pracy.
Nasz ukochany papież, Jan Paweł II twierdził, że ludzie są stworzeni do radości. Źródłem radości może być zarówno drobiazg, jak i coś wielkiego, np. dzieło sztuki.

Przedstawiamy dwa wyjątkowe, rysowane ołówkiem, portrety Ojca Świętego. Pierwszy powstał jakiś czas temu, drugi został narysowany z okazji kanonizacji papieża.
Oba portrety tworzone były przez kilkanaście dni, wymagały dokładności, precyzji, cierpliwości. Różnią się od siebie detalami, gdyż umiejętne tworzenie polega na tym, że nie da się danego dzieła powielać i przedstawić w identyczny sposób.

Przypatrzcie się dokładnie wizerunkom papieża, a następnie podzielcie się z nami w komentarzach opinią, który z nich przemawia do Was bardziej, napiszcie o szczegółach, jakie dostrzegacie, zaznaczcie, jakie emocje wywołują, który z nich chcielibyście mieć.
 Wasze obiektywne zdanie jest dla nas niezwykle ważne!*(komentarze można dodawać anonimowo lub podpisując się - bardzo zachęcamy do wyrażania opinii)

4 komentarze:

 1. Przepiękne !!! Mnie bardziej podoba się ten jeszcze z przed kanonizacji.. Może dlatego, że Papież wygląda na nim tak, jak go zapamiętałam no i jest bardziej "ludzki", przystępny. Jego świętość można odnaleźć w oczach i nie potrzeba już żadnych aureoli.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zadanie przypominające te z typu: znajdź 5 szczegółów.
  Nie potrafię wskazać, który przemawia do mnie bardziej lub mniej.
  Doceniam świetną technikę ale prawdę mówiąc nie nazwałbym tych portretów sztuką. Może właśnie dlatego, że do mnie nie przemawiają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki serdeczne :) Definicji sztuki jest wiele, bynajmniej nikt nie przypisuje sobie etykiet wielkości. Swoją drogą natknęłam się wczoraj na rękodzieło - szorty wykonane na szydełku :) sztuka ręczna za kwotę, która zaszokowała mnie tylko w pierwszej chwili. Bo po przemyśleniu uznałam, że to ciężka praca rąk własnych przypieczętowana talentem, rzecz jak najbardziej godna pochwał i podziwu, warta, by zapłacić za nią znacznie więcej niż za chińską tandetę, od której wszędzie aż mdli.

   Usuń