piątek, 6 września 2013

moc maleńkich ziarenek


"Życie jest za krótkie, żeby jeść brązowe banany, zimną pizzę i pić ciepłe piwo" -  twierdzi Jackson H. Brown, autor Małego Poradnika Życia. Zgadzamy się z nim w stu procentach, wiemy jednak, że przekorne podejście do życia wielu z nas może nasuwać wątpliwości co do prawdziwości tej tezy. Ktoś powie: "A jeśli lubię brązowe banany?" Ktoś inny: "Pizzę zjadam zwykle w pośpiechu i często stygnie" albo: "Ciepłe piwo nie jest złe". Oczywiście! Nikt nikomu niczego nie broni, o gustach, smakach i upodobaniach się nie dyskutuje, tolerancja i szacunek dla cudzych preferencji ponad wszystko. Mówiąc kolokwialnie, "jedzta co chceta", ale weźcie pod uwagę, że żółte banany, ciepła pizza i zimne piwo mogą być zwyczajnie smaczniejsze niż to samo, ale w odmiennej odsłonie.

Sztuka zdrowego życia - coś, czym chcielibyśmy Was zainspirować. Co jeść, dlaczego się ruszać, jakie hodować roślinki, co przeczytać i obejrzeć, jak sobie radzić z gorszymi chwilami w codzienności - nasze sprawdzone wskazówki i porady, by żyć zdrowiej i lepiej.

Poradników kulinarnych, tudzież referatów na temat zdrowego odżywiania, nie zamierzamy tu stwarzać, chcielibyśmy jednak od czasu do czasu dzielić się z Wami sztuką, jaką z całą pewnością można nazwać taki sposób życia i odżywiania, który dodaje siły, energii, nastraja pozytywnie, a przy tym jest po prostu zdrowy, wolny od zbędnej chemii, nikomu nie zaszkodzi i może być równie przyjemny jak zimne piwo w upalny dzień.

Dziś o komosie ryżowej (bio Quinoa) - roślinie uprawianej od dawien dawna głównie w Ameryce Południowej, stanowiącej podstawę pożywienia Indian zamieszkujących tereny wysokogórskie. Quinoa, nazywana przez Inków "matką wszystkich ziaren" posiada unikalne wartości odżywcze i stanowi idealny dodatek do każdej diety. Jej regularne spożywanie obniża ryzyko zachorowań na cukrzycę oraz choroby układu wieńcowego, można bez obaw podawać ją nawet maleńkim dzieciom, mamom karmiącym maleństwa, osobom na diecie bezglutenowej.

Najważniejsze zalety komosy:

- nie zawiera glutenu
- stymuluje hormon wzrostu u dzieci
- wspomaga system immunologiczny dorosłych
- eliminuje tkankę tłuszczową
- jest bogata w błonnik, witaminy E, C, B oraz sole mineralne
- zawiera dwa razy więcej żelaza niż zboża oraz magnezu, potasu, miedzi i cynku niż inne ziarna
- jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy działających rozkurczowo, przeciwzapalnie i przeciwalergicznie oraz tłuszczów nienasyconych Omega 3



By ugotować ziarna komosy wystarczy ich szklankę wsypać do pół litra gotującej się wody i gotować przez 15 minut pod przykryciem na małym ogniu, a następnie na 15 minut odstawić. Dalsze kroki to już inwencja twórcza każdego z nas - Quinoę można jeść na słono, na słodko, jako dodatek do mięs (gulasz, drób itp.), do sałatek warzywnych i owocowych, podaać ją zamiast ziemniaków, ryżu czy kasz jako główne obiadowe danie - wariacji może być mnóstwo w zależności od preferencji podniebienia.

Komosę oferują sklepy ze zdrową żywnością, ale również dobrze zaopatrzone markety, wystarczy dobrze poszukać.Ceny kształtują się różnie, zwykle za 250g zapłacimy od mniej więcej 10 do15 zł.
500g wystarcza na około 7 porcji obiadowych.


Internet oferuje ogrom przeróżnych przepisów z komosą w roli głównej, jeśli próbowaliście lub spróbujecie jakichś ciekawych dań z jej udziałem, zachęcamy do podzielenia się nimi w komentarzach.

Jedzcie zdrowo, smacznego!

5 komentarzy:

  1. Polecam parykę nadziewaną farszem z komosy z ziołami i pieczarkami zapiekaną w piekarniku

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dziękujemy, brzmi apetycznie :)

      Usuń
    2. warto spróbować no i szybkie w robieniu, pięknie nadaje się na uroczą kolację we dwoje

      Usuń
  2. a ja mam ufać Interneterowi, dlatego, że w nim to piszęsz? :)nasumi

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Internetowi to tak możesz na "uf uf", a czy mi to już Twoja wola :)

      Usuń